PM wrzesień #3 KSIĄŻKA i KOMIKS
Zagraliśmy, obejrzeliśmy wszystkie filmy, pozostaje jeszcze sięgnąć po dobrą książkę i komiks. Tych we wrześniu zapowiada się sporo. Nie tracąc czasu przejdę do przedstawienia kilku tytułów, które przyciągnęły moją uwagę.


W ostatniej części wrześniowych Polecajek Miesiąca spójrzmy na książki i komiksy!

 

Przeżyj rok w średniowieczu | Tillmann Bendikowski wydawnictwo Znak Horyzont

 

Jak już wspominałem przy okazji zbliżającej się premiery gry Medieval Dynasty, średniowiecze to mój ulubiony okres historyczny. Uwielbiam poznawać realia tamtych czasów, wartości kulturowe oraz relacje społeczne, czytać o rozwoju militarnym i bitwach, jakie toczono. Fascynuje mnie też codzienne życie w średniowieczu, jak wyglądało, przed jakimi zadaniami stawali ludzie każdego dnia.

Książka Tillmanna Bendikowskiego pozwala przyjrzeć się epoce z bliska, przeżyć rok pośród różnych warstw społecznych, wziąć udział w zajęciach na pozór błahych bo zwyczajnych, ale w rzeczywistości magicznych, patrząc z dzisiejszej perspektywy.

Przeżyj rok w śreniowieczu to pozycja obowiązkowa na mojej liście lektur.

Premiera książki miała miejsce 1 września, czas nadrobić zaległości

 

Dzień bez teleranka | Anna Mieszczanek wydawnictwo MUZA S.A.

 

PRL to nie tylko komedia absurdu w wydaniu Barei. To szara rzeczywistość, pozbawiona wolności, przywłaszczona i kontrolowana przez politykę. To państwo nie przyjmujące sprzeciwu. 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w nim stan wojenny, na ulice wyszło wojsko i służby bezpieczeństwa.

Obok tego wszystkiego toczyło się życie, pozbawione luksusów, przypominające ciągłą walkę. Dało się w tych warunkach przetrwać, historie zawarte w książce Anny Mieszczanek stanowią tego najlepszy przykład.

Traktuję tę książkę jako skarbnicę wiedzy o niezwykle tajemniczym okresie w historii Polski. Lektura obowiązkowa, będzie stanowiła idealny dodatek do seansu Misia albo Poszukiwanego, poszukiwanej.
Premiera już 22 września

 

Pustynny książe. Cykl zmroku. Tom 1 | Peter V. Brett wydawnictwo Fabryka Słów

 

Wyobraźnie sobie świat, w którym demony urządzają polowania na ludzi każdej nocy, w którym nawet zachmurzone niebo staje się zwiastunem zła czającego się w otchłani. Ich jedynym ratunkiem są runy ochronne, wymalowane na ścianach domostw i murach obronnych wielkich miast. Jedynym ratunkiem zaś runy wojenne i Malowany Człowiek, który wytatuował je sobie na ciele.

Ta opowieść składa się na Cykl Demoniczny, stworzony przez Petera V. Bretta (Malowany Człowiek, Pustynna Włócznia, Wojna w blasku dnia, Tron z czaszek, Otchłań). Ten ceniony autor powraca z Cyklem zmroku, kontynuacją osadzoną 15 lat po wielkiej wojnie z demonami. Względny spokój przerwie nadciągające zagrożenie, nowi bohaterowie staną mu naprzeciw. A ja z chęcią wrócę zarówno do Cyklu demonicznego, jak i zapoznam się z Cyklem zmroku.Premiera już 29 września

 

Pewnego razu... w Hollywood | Quentin Tarantino wydawnictwo Marginesy

 

Pewnego razu... w Hollywood to film rewelacyjny. Fantastyczna pocztówka Hollywood z 1969 roku, pięknie nakręcony, świetnie brzmiący, genialnie zagrany, w dodatku zaskakująco mało brutalny, ale budujący gęstą atmosferę i mocne napięcie. A gdyby tych zachwytów było mało, w przeciągu kilku miesięcy od premiery filmu zdążyłem obejrzeć go w kinie dwa razy a kolejne osiem po wydaniu filmu na płycie.

To chyba oczywiste, że na książkę, będącą literacką adaptacją filmu, czekam i usiądę do niej tego samego dnia, w którym ją kupię. Opowieść o przeżywającym kryzys aktorze i sekcie Charlesa Mansona została uzupełniona i spisana z rozmachem, znanym tylko ze scenariuszy Tarantino.

Jeżeli musiałbym polecić jedną ze wspomnianych tu książek, postawiłbym zdecydowanie na Pewnego razu... w Hollywood.Premiera już 29 września

 

Batman Noir. Gotham w świetle lamp gazowych | Brian Augustyn, Mike Mignola, Eduardo Barreto wydawnictwo Egmont

 

Postaci z kart komiksów DC wędrowali po różnych miejscach na świecie i wielu epokach. Superman walczył po stronie ZSRR (Superman: Czerwony Syn) a Batman poszukiwał tożsamości Kuby Rozpruwacza (Gotham by Gaslight). W wydawanym przez Egmont tomie Batman Noir. Gotham w świetle lamp gazowych ten drugi powraca do czasów wiktoriańskich, aby raz jeszcze odkryć tajemnicę tożsamości mordercy z Whitechapel i powstrzymać szaleńca, próbującego zatrzymać rozwój Gotham.

Wspomniane wyżej pierwsze wydanie ukazało się w 2004 roku. Scenariusz do niego napisał Brian Augustyn, za rysunki odpowiadał Mike Mignola i Craig Russel. Za wydanie wznowione odpowiadają niemal ci sami artyści, z jednym wyjątkiem - Craiga Russela zastąpił Eduardo Barreto (odpowiedzialny za rysunki do serii New Teen Titans).

Był to komiks intrygujący swoją stylistyką, pokazujący ciekawe spojrzenie na Gotham i postać samego Batmana. Swoją wizją artystyczną nadrabiał raczej prostą, niezbyt zaskakującą historię kryminalną. Nowe wydanie może naprawić błędy poprzednika, wśród komiksów i powieści graficznych jest pozycją obowiązkową, która trafi na moją półkę.Edit: Premiera nie odbędzie się we wrześniu. Planowana jest na 27 października. We wrześniu premierę będzie miał inny tom opowieści o Mrocznym Rycerzu, Batman - Świat.
Jarek Kowalewski